top of page

הלהקה

סיסטם עאלי

מעבדת פיס לתרבות "בית סיסטם עאלי" בחולון שואפת להוות במה ליצירה מוזיקלית ובימתית פורצת דרך, תוך עבודה אמנותית-חינוכית בקהילה בה היא פועלת. תכנית העבודה האמנותית-חינוכית של המעבדה מושתתת על אמונה בכוחן של מוזיקה ופעילות אמנותית לשמש כלי לביטוי אישי ובניית שותפות ביצירה, ובשינוי המציאות הקיימת. המעבדה מהווה מוקד ומתחם פעילות לקהילת יוצרים רב-לשונית ומגוונת הצומחת סביב תקשורת, הקשבה, כבוד וסובלנות, ומתוך מחויבות לצדק חברתי ומעורבות פוליטית.

 

"בית סיסטם עאלי" צמח מתוך הפעילות של להקת סיסטם עאלי - הרכב המונה תשעה חברים וחברות השרים ויוצרים בעברית, ערבית, רוסית ואנגלית. חברי הלהקה פועלים יחד כעשר שנים, ומביאים לבמה מפגש טעון ועשיר של סיפורים, שפות וזהויות. הפעילות החינוכית של ההרכב הביאה להקמת מעבדת פיס לתרבות "בית סיסטם עאלי" - בית למכלול הפעילות האמנותית והחינוכית של חברי הלהקה, יחד עם מעגלים הולכים וגדלים של יוצרות ויוצרים צעירים מחולון, יפו, בת-ים, דרום תל-אביב והסביבה.

הפעילות החינוכית-אמנותית ב"בית סיסטם עאלי" שמה לה למטרה ליצור סביבה יצירתית בה המפגש והעימות בין שפות, סיפורים וזהויות שונות בקבוצה מהווה מקור ללמידה והשראה ליצירה אמנותית פורצת דרך. "בית סיסטם עאלי" פועל זה בשנים האחרונות עם מאות בני נוער בקבוצות מעורבות בבת-ים, יפו וחולון, לצד שיתופי פעולה עם מוסדות ותנועות נוער, מתנ"סים ועיריות ברחבי הארץ, כולל דרום תל-אביב, אזור, ראשון לציון, רמלה, לוד, חיפה ועוד. 

"בית סיסטם עאלי"

חזון חינוכי

"שיר חדש"

סדנת הכתיבה של "בית סיסטם עאלי".

מסגרת רב-לשונית ליצירה, התנסות, חשיפה ושיתוף של חומרים מקוריים פרי עטם.ן של כותבות וכותבים צעירים מבת-ים, יפו והסביבה. מפגש שבועי קבוצתי המוקדש לחקירה, התנסות ותרגול משותף במגוון סגנונות כתיבה (שירה מודרנית וקלאסית, ראפ וספוקן-וורד, פיוט ועוד) תוך דיון בתכנים ובסוגיות הבוערות ליצירה: זהות מינית ומגדרית, דת ונבואה, גזענות ומאבק, שירה שחורה, אהבה, הגירה, מוזיקה ועוד. הקבוצה מהווה מסגרת למפגש בין כותבים בתחילת דרכם לכותבים ותיקים, רכישת כלים של עריכה וביקורת עמיתים וליווי אישי בפיתוח חומרים וכתבי-יד מקוריים. משתתפי הסדנה גם לוקחים חלק בעריכה ופרסום של אסופת השירים "שיר חדש", ומשתתפים באירועי שירה ויצירה צעירה, בחולון, יפו וברחבי הארץ.

 

"ביט-בית"

קבוצת ההיפהופ המיועדת לראפרים ומפיקים צעירים, שמטרתה לשכלל יכולות בתחום הראפ לצד מתן כלים ראשוניים בפיתוח הפקות עצמאיות באמצעות הפקת ביטים במחשב, ולימוד תוכנות עריכה ומיקס.

הסדנה מתמקדת ברכישת כלים יצירתיים על ידי התנסות ותרגול בכלים טקסטואליים ומוזיקליים מגוונים, כולל מופע בימתי, דיקציה, חריזה, flow (זרימת קצב), שפת גוף, שימוש נכון בקול, beatbox ועוד.

מעבר למתן כלים מקצועיים בתחומי הכתיבה, ההלחנה, הקצב וההפקה, סדנת הראפ שואפת לקיים עם בני הנוער תהליך תוכני המכוון לאפשר להם לגעת דרך המוזיקה בנושאים הרגישים והבוערים ביותר במציאות חייהם: פחד והפרדה,  אמונה, ייאוש, פער בין דורי, תקווה וגזענות.
משתתפי הקבוצה מפיקים מיקסטייפ שנתי הנוצר, נכתב, מבוצע ומופק לחלוטין על ידיהם, וכולל את היצירות של כלל מסלולי הפעילות ב"בית סיסטם עאלי", לצד הופעות וקידום של פרויקטים אישיים.

מיקרופון פתוח

ג'אם פתוח המהווה בית למפגש בין יוצרים ויצירות טקסטואליות ומוזיקליות. משוררים, ראפרים, נגנים ומפיקי מוזיקה, בני נוער, חברי להקת סיסטם עאלי ומוזיקאים עצמאיים נפגשים לשעתיים של אלתור וחשיפת חומרים משותפת. 

ליווי הרכבים

מסגרת ליווי חינוכי-מוזיקלי לגיבוש, בנייה ופיתוח יצירה של הרכבים צעירים.

במסגרת מסלול הפעילות ההרכבים עוברים יחד עם מלווה מקצועי את כל שלבי היצירה מגיבוש ההרכב ועד הקלטה והופעה של תוצרים אמנותיים. אלו כוללים: מתן כלים מקצועיים בתחומי הכתיבה, נגינה, עיבוד, והפקה, לצד חשיפה והתנסות בסגנונות מוזיקליים שונים, פיתוח מודעות חברתית-פוליטית ובחינה של מוזיקה ככלי לשינוי חברתי ומעורבות קהילתית.

במסלול פועלים הרכבים במגוון של סגנונות ובשילוב ביניהם: רוק, ראפ, מטאל, פולק, מוזיקה אמהרית ועוד. כל הרכב עובר תהליך שנתי השם דגש על פיתוח תכנים ורעיונות - אישיים, חברתיים ופוליטיים - בחיי המשתתפים,  העצמת הכישורים הבין-אישיים, עידוד ביטוי עצמי תוך סובלנות והקשבה בעבודת-צוות, לצד התמקצעות מוזיקלית ומתן ארגז כלים מקצועי: עיבוד ותזמור מוזיקלי, העמדת מופע, עבודה מול קהל, הלחנה, ניהול עצמאי של חזרות ועוד.

המסלול מסייע להרכבים להעמיד תוצרים מוזיקליים שישתלבו בפעילות המרכז: הקלטה של סינגלים ועבודה לקראת אלבומי בכורה, הפקה ויצירה של מיקסטייפים והופעות קבועות באירועי המרכז ובאירועי יוצרים צעירים ברחבי הארץ.

פרויקטים חינוכיים

שיתופי פעולה

מדי שנה נפתחות גם מחוץ לחולון קבוצות של בית סיסטם עאלי לתהליכים ארוכי טווח בשיתוף עם גופי חינוך ותרבות מקומיים. 

הקבוצות הן חלק אינהרנטי מקהילת היוצרים בבית סיסטם עאלי ומשתלבות בתהליכי היצירה ובאירוע השיא השנתיים.

סדנאות חיצוניות

bottom of page